Led Aydınlatma Nedir?

    Light Emitting Diode” kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan LED, yarı-iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. 1920’li yıllarda Rusya’da icat edilmiştir. Led aydınlatma adıyla da sık sık karşımıza çıkar. Teknolojinin gelişimiyle birlikte “LED Aydınlatma“ devrine girmiş olduğumuzu söyleyebiliriz.

LED’ler yarı iletken özellikte olup maddeleri silikondur. LED aydınlatma ürünleri farklı açılarda ışık verebilecek şekilde üretilmektedirler. Bir çok alanda ( ofisler, sokak ve meydanlar, bina dış cepheleri, park-bahçeler, otoban-yollar, fabrikalar, reklam tabelalalrı, tarihi binalar, köprüler, anıtlar, konutlar, televizyon ve telefon aydınlatmaları, otomotiv sanayi, halı sahalar vs.) kullanılabilmektedirler.

    LED aydınlatma diğer aydınlatma elemanlarıyla karşılaştırıldığında bir çok avantaja sahiptir. LED’lerin en büyük avantajı daha az enerji ile daha çok ışık vermesi dolayısıyla da aydınlatmada şu ana kadar ki en çok tasarruf sağlayan ışık kaynağı diyebiliriz. Uzun ömürlü olan LED’ler yüksek dayanıklılıkları ve minimum seviyede enerji harcamalarıyla dikkat çekerler ve çokça tercih edilirler. Kullanılan enerjinin %90 ‘ ından fazlasını ışığa çevirir. Diğer ürünlere oranla % 50 ile % 90 arasında enerji tasarrufu sağlar. Yine montaj için gerekli olan malzemelerin(kablo, tesisat vs.) maliyetinde diğer ürünlere oranla %25 ile % 75 arasında tasarruf sağlar. Bunun yanında farklı renk üretme seçenekleri ile de kullanıldıkları alanlarda çeşitlilik ve görsel bir şölen oluştururlar. Tabi ki LED aydınlatmanın özellikleri bunlarla da sınırlı değildir. Diğer LED aydınlatma avantajlarını ise şöyle sıralayabiliriz; . Doğal, homojen ışık yaratırlar, . Standart ışık kaynaklarından daha dayanıklı ve uzun ömürlüdürler ve dolayısıyla ekonomiklerdir . Dim edilebilme özelliğine sahiplerdir . Led aydınlatma sistemleri şoka dayanıklıdırlar . Cıva içermez ve çevre dostudurlar . Özel tasarımlar için geniş olanaklar sunan yapıdadırlar . LED aydınlatma sistemleri hem i he de dış mekanda sıya dayanıklıdırlar LED’ler kendi içlerinde çeşitlere ayrılırlar, bunlar; . Single Led : İlk nesil leddir. . DC Led : Doğru akım ile çalışan sistemdir. . AC LED : Sürücü vasıtası ile elektrik şebekesi bağlanarak çalışan leddir. . RGB Led : Renk değiştiren led. . COB Led : Montajı kolay modül leddir. . Lineer Led : Baskı kartına üzerinde ki seri led dizisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.