İnsan Odaklı Aydınlatma

Güneş ışığının hayatlarımızı aydınlattığını biliyoruz. Fakat var olan yaşam koşullarında, kapalı ortamlarda sabahtan itibaren iş başı yapmak ve geç saatlere kadar çalışmak zorunda olan insanlar var. Dolayısıyla bu insanlar, güneş ışığı görmeden günü tamamlamak zorunda kalıyorlar. Ampulün keşfi ile beraber elektrik bazlı aydınlatmanın insan hayatına girdiği andan bu yüzyılın başına kadar yapay aydınlatmanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri bilinmiyordu. Yapılan çalışmalarla birlikte tek tip aydınlatmanın insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri anlaşılmıştır. Ve bunun sonucunda son yıllarda insan odaklı aydınlatma çalışmaları başlamıştır. Maksimum aydınlatma kalitesi elde etmek için, aydınlatmanın kullanıcıların özel ihtiyaçlarına uyarlanması sağlanmaktadır.

Işık, içinde bulunduğumuz dünyayı görmemizi sağlar. İnsan odaklı aydınlatma, görüş konforunu artırmak amacıyla yapılan aydınlatmadır. Ve bu ışığın insan fizyolojisini görsel ve biyolojik yönlerden etkilediğini ve dolayısıyla aydınlatma tasarımında dikkate alınması gerektiği anlamına gelir.

ıŞIĞIN bİYOLOJİK eTKİSİ

Gelişen teknoloji ile birlikte kişilerin biyolojik saatini destekleyecek aydınlatma uygulamaları yapmak daha kolay hale gelmiştir. Işığın, vücut ritmimizi etkili bir şekilde düzenleyebilecek çok önemli bir “zaman işareti” olduğunu kanıtlanmıştır. İnsanların yanlış zamanda yanlış ışığa maruz kalmalarının sistemlerinde bir çok bozukluğa yol açtığını da kanıtladı. Ve artık aydınlatma bizim görsel, biyolojik ve duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak adına kontrol edilebiliyor.

Aydınlatma sistemi insanların verimliliklerini arttırmak amacıyla geliştirilmiştir.

İnsan Odaklı Aydınlatma;

  • Işık odaklı göz yorgunluğunu minimum seviyeye indirme amacıyla
  • Konsantrasyon süresini uzatma amacıyla
  • Motivasyonu ve fiziksel performansı olumlu yönde etkilemek amacıyla, geliştirilmiş bir sistemdir.

Geleceğin aydınlatma teknolojisi insan odaklı aydınlatma (HCL), sağlık hizmetleri, satış mağazaları, konaklama mekanları, yerleşim yerleri, endüstriler, eğitim alanları, vs. gibi bir çok yaşam alanlarında uygulanabilir.

insan odaklı aydınlatma

ıŞIĞIN bİYOLOJİK eTKİSİ

Işık her anlamda yaşamımıza yön verir. İnsan odaklı aydınlatma ile, biyolojik ve psikolojik etkilerin en verimli şekilde kullanılması hedefleniyor. Masialux aydınlatma, ürünlerini tasarlayıp uygularken insan odaklı aydınlatma çözümleri üretiyor ve geleceğin aydınlatma teknolojileri için güvenilir çözüm ortağınız olmaya devam ediyor.

İnsan Odaklı Aydınlatma, insan vücuduna en uygun, en sağlıklı yapay aydınlatma sistemleri üretiyoruz.

Ürünlerimizi yıl boyunca www.masialux.com adresimizden takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir