MİMARİDE AYDINLATMANIN ÖNEMİ

Mimaride Aydınlatmanın Önemi

Mimaride aydınlatmanın önemi oldukça büyük yer kaplar çünkü her yapı iyi bir aydınlatmaya ihtiyaç duyar. Işık, bir yapıya anlam katan ve ortamı biçimlendirmek için ya da vurgulamak istediklerinizi ortaya çıkarmak, saklamak istediklerinizi kamufle etme fırsatı veren doğal ya da yapay türlerinden yararlanabileceğiniz bir kaynaktır. Işık, bir mekanın var oluşunu belirleyen bir özelliktir. Yaratmak istediğiniz atmosfere göre, ışık kaynağının konumunu, yoğunluğu ve rengini belirleyebilirsiniz. Vurgulamak istediğiniz alanlar için tepe aydınlatmalar yerine, spot ya da ayaklı aydınlatmaları kullanabilirsiniz.

“Aydınlatma tasarımı her zaman, mimariye, mekâna ve mekândaki objelere entegre bir çözüm sunmalı.”

İnsanlar yaşam alanlarının içinde mutlu ve güvenli şekilde vakit geçirmek isterler. Aydınlatma planı da ne kadar doğru yapılırsa o kadar refah bir yaşam alanı elde edilmiş olur. Tüm bunlar ele alınarak bakılınca  mimaride aydınlatmanın önemi göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Işıklandırma konusuna hakim olan mimarlar, aydınlatma teknolojilerini mekan ve yapılarında diledikleri algıyı yaratmak için kullanırlar. Kısaca, mimarlar için ışık, ışığın kullanımı önemlidir. Aydınlık ve aydınlık alanlar ve bu konuda yapılan düzenlemeler büyük önem taşır. Çünkü ışık ve aydınlık insan hayatında  en temel ihtiyaçlarından birisidir. Bu nedenle mimarlar ışığın kullanılması meselesine büyük önem verirler.

Yapı Tasarımında Aydınlatma

Yapı tasarımında aydınlatma bina çevresi ve cephesinin aydınlatması veya iç mekanlardaki aydınlatmaları kapsar. Her türlü tasarım için aydınlatma yapının atmosferini belirleyen en önemli unsurlardan birisidir.

Işığın binaların mimari estetik bütünlüğünü etkilemede de büyük bir önemi vardır. Bir binanın gece kimliğinin vurgulanmasında mimarinin etkileyiciliğini sağlayan kontrastlar vardır. Malzemeler, renkler, hacimler kısacası estetik değerler aydınlatma teknolojisindeki gelişmelerin katkısıyla zenginlik kazanmaktadır. Ayrıca aydınlatma, mekanlarda aydınlatma ihtiyacını karşılamaktan başka mimaride başarının göstergelerinden biri haline de gelmiştir. Örneğin evinizde oluşturacağınız bir aydınlatma doğru bir şekilde tasarlanıp uygulandıysa evinizin daha büyük algılanmasına yardımcı olacaktır.

Günümüzün teknolojisinde aydınlatma alternatifleri çoğalmıştır. Duvar içine gömülebilen dekoratif spotlar, yağmur ve sisten etkilenmeyen dış mekan armatürleri, hem tasarruflu hem de uzun ömürlü olan LED teknolojisi, özel ışık profilleri gibi pek çok teknolojik aydınlatma çözümü mimarların kullanımına sunulmuştur. Aydınlatma düzenlemeleri sayesinde renk ve ışık, tavan ile duvar, zemin ve dikey elemanlar arasında ilişkiler kurularak mekan içerisinde istenilen algı zenginliği yaratılabilmektedir. Mimarlıkta aydınlatmanın en önemli amaçlarından biri de yaratılmak istenen estetiği göstermektir. Aydınlatma teknik bir konudur. Bunun yanında kadar estetik boyutunun da teknolojiyle entegre bir biçimde dikkate alınmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla, aydınlatma teknolojilerinin yapılarda kullanımı önemlidir. Özellikle gece görünümlerinde, renk ve ışık etkileriyle mimari anlatıma değişik boyutlar kazandırdığı gibi aynı zamanda kent kompozisyonunda estetik ve fonksiyonel yönden yapı bütününe dinamik bir görünüş de kazandırmaktadır.

Yıl boyunca tüm aydınlatma ürünlerimizi internet sitemizden www.masialux.com takip edebilirsiniz.

Bknz. Mimarlık İçin Aydınlatmanın Önemi (sektorumdergisi.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir